MARTINHUDÁČEK

       Narodený v roku 1984 v Banskej Bystrici. Drevo ako prírodný materiál ho upútalo natoľko, že začal študovať rezbárstvo. Perkusné bicie nátroje a úžitkové umenie boli istý čas jeho obľúbeným výrobným artiklom. V r. 2012 úspešne ukončil štúdium na Akadémii Umení v Banskej Bystrici, odbor sochárstvo. Jeho debut, Pomník nenarodeným deťom, vznikol ako bakalárska práca. Magisterská práca nesie názov Ako dieťa. Je to dieťatko, ktoré padá z podstavca. Nemá strach, usmieva sa a naťahuje ruku. Vie, že rodič je blízko a zachytí ho.

 

        Po ukončení štúdia vytvoril monument umiestnený vo Vydrovskej doline, v oblasti Čierneho Balogu s názvom Dobročská jedľa. Zobrazuje najmonumentálnejšiu jedľu, ktorá sa nachádzala v Dobročskom lese. Následne vytvoril dve sochy sv. Antona Paduánskeho. Jedna je inštalovaná na námestí na Donovaloch a druhá je v Modrom Kameni. Poslednou inštaláciou je socha Piety. Autor chcel okrem piety a bolesti zobraziť aj obrátenie a nádej. Súčasťou súsošia je postava Márie Magdalény, ktorá symbolizuje súčasnú dobu. Dnešným hriechom sú rozbité rodiny, nevera, smilstvo. Ona sa obrátila. Zamilovala si Krista a je nám príkladom, aby sme aj my chceli byť stále s Kristom a ostali mu verní aj pod krížom. Kľačí a v šatke chytá Kristovu ruku. Podobne, ako to robí kňaz, keď s monštranciou udeľuje požehnanie.

 

 

“Mojím poslaním je dielom hovoriť o našom pôvode, o Tvorcovi a milujúcom Otcovi, ktorý nám dennodenne ukazuje prečo a ako žiť.”

 

 

                                                                                                                                                                                                   Martin

 © 2015 all rights reserved by MARTINHUDACEK

EN

SK

language/jazyk

web by Gerard Pastel

 © 2010 - 2017 všetky práva vyhradené MARTINHUDACEK